Print Friendly, PDF & Email

תכנון הנדסת בטיחות אש

תעשייה כימית

הזמט יחודית ומיוחדת בכך שתכנון הבטיחות שאנו מציעים נשען על תקינה רלוונטית לתעשיה הכימית בכלל ולתחום הספציפי לו מבוצע התכנון, ובנוסף מבוסס על הערכה רצופה של אפקטיביות מערכי ההגנה שאנו מתכננים. כך אנו מסוגלים לתכנן את הבטיחות במתקני תעשיה בישראל ומחוצה לה.
בעוד שהיבטי הבטיחות במבנים רגילים נגזרים ומטופלים בחוקי הבניה כדוגמת חוק התכנון והבניה, במבני תעשייה התכנון נעשה מורכב יותר. המורכבות נובעת מהסיכונים הייחודיים שנובעים משימוש בחומרים דליקים, מתלקחים, רעילים, מחמצנים וריאקטיביים; מתנאי עבודה כדוגמת לחץ וטמפרטורה קיצוניים; מבנים מורכבים ועוד.
למרבה המזל לצידנו עומדים תקנים בינלאומיים מקובלים כדוגמת תקני NFPA האמריקאים, תקינה אירופית ותקינה סקטוריאלית, כדוגמת ה API לתעשיית הנפט, שנותנים לנו קווים מנחים לתכנון בטיחותי. וכשגם זה לא מספיק אנו פותרים בעיות בעזרת סימולציות של תנועת כימיקלים ועשן CFD, של התפתחות אווירה נפיצה, מעברי חום ואפקט דומינו ועוד.
הידע, היכולת והניסיון מאפשרים לנו לתכנן את הבטיחות במבנה כך שנעבור את הביקורת ואת מסכת האישורים של הרשויות, ובד בבד נשמור על האינטרס של הלקוח.
אחד האתגרים שעמדו בפני הצוות שלנו בעת האחרונה היה תכנון בטיחות להקמת מפעל פטרוכימי באלבניה. החוק האלבני נמצא בשלבי מעבר לתחיקה אירופאית כך שהיינו צריכים להקפיד שכל אלמנט בטיחותי יעמוד בדרישות של ה API ה NFPA ובתחיקה האירופאית. עמדנו באתגר בהצלחה והתוכניות נמצאות בשלב המעבר מלוח השרטוט להקמה בשטח.
גם תכנון בטיחות של מפעלים בארץ דורש התמקצעות ספציפית. צוות מניעת דליקות שלנו מטפל במתקני תעשיה בכל הארץ ומשלב בהצלחה בין הגנה אופטימאלית על האדם והסביבה ועמידה בחוק, לבין מתן שירות יוצא דופן ושמירה על האינטרסים של הלקוח.

הלקוחות שלנו כוללים חברות הנדסה ותכנון כדוגמת ברן, לודן, גליל הנדסה לפרויקטים בארץ ומחוצה לה, ואת החברות טבע, כימיקלים לישראל, מכתשים וקבוצת אדמה, פריגו ועוד.

שאר התעשיות:
תכנון בטיחות במתקני תשתית, מוסדות ומבני ציבור כולל ארבעה מרכיבים בולטים:

  1. מקצועיות, ידע והכרת חוק התכנון והבניה  ותקני מכון התקנים על בוריים.
  2. היכולת לתת את התוצרת המבוקשת: אישורי כבאות, היתרי בניה ואישורי אכלוס.
  3. יכולת לתת שירות בלוחות זמנים שהם לעולם צפופים מדי וב "רגע האחרון".
  4. יכולת לפתור בעיות מקצועיות מורכבות

אנחנו בהזמט מצליחים לשלב בין המרכיבים הללו ולתת מענה בזכות הצוות המורחב של מחלקת מניעת דליקות שלנו שכולל שני מהנדסים ותיקים מנוסים ומיומנים, שרטטים המתמחים בהכנת תוכניות בטיחות וגיבוי הנדסי של אגף הנדסת סיכונים בכל אתגר מקצועי שמגיע לשולחננו.
מזה שלושה עשורים אנחנו מתכנני הבטיחות של משרד הביטחון ושל מגוון פרויקטים של בניה ציבורית. אנו יועצי בטיחות של מכון ויצמן, אוניברסיטת תל אביב, צבר החברות של מליסרון והקניונים של אחים עופר, חברות הנדסה כדוגמת מרגולין, שפיר הנדסה ורבות אחרות. בין פרויקטי התשתית שתוכננו על ידינו אפשר לציין את תכנון הבטיחות של מספר מקטעים של רכבת העמק.
בין הנושאים המורכבים שפתרנו בשילוב כוחות עם אגף הנדסת סיכונים אפשר לציין ניתוח מילוט מחניון תת קרקעי לצורך אופטימיזציה של מערכת פינוי עשן; ניתוח שרידות במנהרות תת קרקעיות; תכנון אמצעי אוורור, פינוי עשן וכיבוי באודיטוריום במספר תרחישי שריפה שונים: תכנון אמצעי כיבוי, חציצה ופינוי עשן באטריום משותף למספר רב של קומות ועוד.פרטים נוספים על היכולת שלנו לבצע הדמיות מורכבות של שריפות ולתכנן טוב יותר אמצעי הגנה, כיבוי ומילוט ניתן למצוא כאן.